Le a háborúkkal!
Le a kizsákmányolással!
2025 elején a világháború veszélye egyre nő.
A palesztin népirtás, a három éve tartó ukrajnai vérontás, a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló mészárlások, a Kína elleni háború előkészítése stb. látszólag különálló konfliktusoknak tűnnek, de valójában egy és ugyanazon, egyre terjedő háborúnak az aspektusai. Ez a háborús menetelés egy történelmileg halálra ítélt rendszer, a kapitalista rendszer túlélésének következménye. Mert ez valóban imperialista háború, háború a vagyon kifosztásáért és a befolyási területek ellenőrzéséért, ahogyan azt Trump és Putyin tárgyalásai Ukrajna zsákmányának felosztásáról mutatják.
2023-ban 2443 milliárd dollárt fognak a katonai költségvetésekbe önteni (ennek 40%-át csak az Egyesült Államok). A katonai kiadások erőteljes növekedésével ez a rekord 2025-re több mint megdől, miközben bolygónkon minden tizedik ember napi két dollárnál kevesebből él meg, és nők és férfiak milliárdjai süllyednek szegénységbe, a fejlett országokban is.
A háború, az általa okozott mészárlások, az éhínség és járványok, a környezet pusztulása, amelyet előidéz, talán halálos csapást mérne az emberi civilizációra. Mindenütt egyre inkább tekintélyelvű rendszerek létrehozására ösztönöz, militarizálják a fiatalságot, a "nemzeti egység" és a "háborús erőfeszítések" nevében követelik, hogy a munkásszervezetek - különösen a szakszervezetek - adják fel függetlenségüket.
Mi, akik 2025. március 21-én és 22-én Franciaországban találkoztunk egy rendkívüli nemzetközi találkozón az 53 országban készülő globális imperialista háború ellen, elutasítjuk ezt a barbárság felé tartó menetelést, amelynek egyetlen igazolása az imperialista uralom fenntartása.
A világ népei és munkásai ellenzik a háborút. Tudják, hogy ez a kizsákmányolás és a kapitalista kormányok politikájának súlyosbodását jelenti, amelyek az IMF és az Európai Unió égisze alatt kifosztják és privatizálják a közszolgáltatásokat, lerombolják a gyárakat, elnéptelenítik a vidéket és kifosztják a kultúrát. A dolgozó nők ellenzik a háborút. Nem engedik, hogy az embereket ágyútölteléknek használják.
Elutasítjuk a sovinizmust, a rasszizmust, a bevándorlóellenes támadásokat és a megkülönböztetés minden formáját, amelyeknek egyetlen célja van: megosztani a munkásokat és megakadályozni, hogy együtt lépjenek fel a kizsákmányolók ellen!
Követeljük a megszálló csapatok kivonását Ukrajnától Palesztináig és a Kongói Demokratikus Köztársaságig. Támogatjuk a népek, és csakis a népek jogát, hogy saját sorsukról döntsenek!
Megerősítjük, hogy a katonai költségvetést az alapvető szükségletekre kell fordítani: egészségügyre, lakhatásra, munkára, oktatásra és kultúrára.
Ellenezzük a Kína elleni háború előkészületeit, amelyeket csakis a Wall Street érdekei motiválnak, a kínai kormány legcsekélyebb politikai támogatása nélkül.
Követeljük a munkásmozgalom függetlenségét - békeidőben és háborúban egyaránt -, és elutasítjuk, hogy a munkások nevében bármilyen támogatást nyújtsunk a háborút szító kormányoknak.
Elítélünk minden olyan parlamenti képviselői szavazást, ami a munkavállalók nevében a háborús hitelek vagy a csapatok küldése mellett beszél, akár az államok, a NATO, az ENSZ vagy bármely más intézmény égisze alatt.
A háború és kizsákmányolás elleni nemzetközi bizottság megalakításával megerősítjük, hogy minden ország népeinek és munkásosztályának érdeke a háború elutasítása. Azzal, hogy felszólítunk Benneteket a hozzánk csatlakozásra, kifejezzük bizalmunkat a munkások képességében, hogy megszabaduljanak a kizsákmányolás és az elnyomás béklyóitól, hogy felépítsenek egy olyan világot, ahol a mindenki közötti harmonikus együttműködés felváltja a napról napra terjedő barbarizmust.
Kormányok, féljetek a nép lázadásától! Le a háborúval!
Úgy döntünk, hogy az egyes országoknak megfelelő formában, 2025 május elseje alkalmából tömegesen felhívást intézünk a munkavállalókhoz és a fiatalokhoz szerte a világon.
Egyetértesz? Csatlakoznál? Vedd fel a kapcsolatot: somijudit@yahoo.fr
A felhívás első aláírói
Afghanistan. Hanif Maher, Left Radical of Afghanistan (LRA).
Algérie. Comité d’organisation des socialistes internationalistes ; Ramdane Boukerb, militant politique.
Allemagne. Peter Hintermeier, président d’union locale DGB ; Andreas Gangl, militant Die Linke ; Claudius Naumann, délégué syndical Ver.di, membre de l’ISG, section du CORQI ; H.-W. Schuster, militant ISG, section du CORQI.
Australie. Juan Gonzàlez, organisateur, Workers International Discussion.
Azanie/Afrique du Sud. Ashraf Jooma, Anti-War Coordinating Committee (région SADC, Afrique australe).
Bangladesh. Mushrefa Mishu, Parti révolutionnaire démocratique ; Amlan Dewanjee, journaliste ; Badrudduja Chowdhury, secrétaire de la section de la IVe Internationale.
Belgique. Anne Vanesse, coordinatrice du Cercle des amies et amis de Rosa Luxemburg ; Serge Monsieur, président CGSP – Vivaqua ; Olga M., militante ; Andrea Serrano Ceppi, ouvrière (Belgique et Argentine) ; Roberto Giarrocco, bulletin Unité-Eenheid ; Organisation socialiste internationaliste (section belge du CORQI).
Bénin. Innocent Assogba, correspondant béninois du Comité ouvrier international.
Brésil. Anisio Garcez Hocem, éditeur, militant ouvrier.
Burkina Faso. Adama Coulibaly, président de l’Alternative patriotique panafricaine APP/Burkindi ; Didier Ouedraogo, militant des droits humains et des peuples (MBDHP).
Burundi. Richard Hatungimana, président du Parti des travailleurs et de la démocratie (PTD).
Canada. Paul Nkunzimana, comité contre la guerre et l’exploitation.
Chine. Chan Ka Wai, directeur exécutif de Labour Action China.
Égypte. Haby El Masri.
État espagnol. Remedios Martin Rodriguez, Comité pour l’unité contre la guerre et l’exploitation ; Carmen Burgos Sanchez, anarcho-syndicaliste, Comité pour l’unité contre la guerre et l’exploitation.
États-Unis.Ujima Peoples Progress Party (Maryland) ; R. M. Solano, Socialist Organizer ; Mya Shone, Socialist Organizer ; E. J. Esperanza, Socialist Organizer ; Sara Wasdahl.
France. Parti des travailleurs.
Grande-Bretagne. Audrey White, militante syndicale, Liverpool.
Haïti. Berthony Dupont, Haïti Liberté.
Hongrie. Judith Somi, partisane de la IVe Internationale.
Inde. Subhas Naik Jorge, Spark Group.
Italie. Lillo Fasciana, syndicaliste CGIL ; Cristoforo Infuso, militant de Casa 22 ; Marco Meotto, association « Scuola per la pace » ; Vasily Lotario; Lorenzo Varaldo, coordinateur du journal Tribuna Libera ; Elisabetta Raineri, déléguée syndicale ; Dario Granaglia, ouvrier, délégué FIOM-CGIL.; Marco Meotto, association « Scuola per la pace » ;
Islande. Markus Candi, Young socialists of Iceland (YSI) ; Arnar Mar Þoruson, YSI ; Sigurrós Eggertsdóttir, YSI ; Siggurdur Erlends Gudbjargarson, YSI ; Karl Hedinn Kristjansson, YSI ; Marzuk Jugi Lamsiah Svanlaugar, YSI.
Liban. Khaled Hadadah.
Maroc. Lamine Y., militant ouvrier ; Ali Ben Hadou syndicaliste ; Khalid Moussaoui, militant ouvrier.
Mexique. Muriel Ernesto Gomez Alvarado, syndicaliste section 40 SNTE – CNTE.
Palestine. Naji El Khatib, coordinateur de One Democratic State Initiative (ODSI).
Pakistan. Rubina Jamil, secrétaire générale, APTUF ; Yasir Gulzar, secrétaire des relations internationales, APTUF.
Pays-Bas. Nabil, militant ouvrier.
Philippines. Randy Miranda, Partido Manggagawa.
Portugal. Adiano Zilhao, Plate-forme pour un parti des travailleurs ; José Julio Henriques.
République démocratique du Congo. Sambo M. Frédéric, coordinateur du comité pour le Parti démocratique indépendant des travailleurs et des paysans (province du Nord-Kivu).
Roumanie. Constantin Cretan, Fédération nationale du travail (FNM) ; Vasile Stefanescu, FNM ; Vasile Guran, FNM ; Ionut Mihai Toarta, FNM ; Nicolae Mitidoi, FNM ; Constantin Dorin Crestan, FNM.
Russie. International Front (organisation) ; Aleksandr Voronkov.
Sri Lanka. Saman Mudunkotuwage.
Suisse. Michel Zimmermann, responsable Tribune ouvrière ; Dogan Fennibay, Tribune ouvrière.
Syrie. Haji Moussa Bassam ; Mohamed Al Jirf.
Togo. Messan Lawson, secrétaire national du PADET/L’émancipation.
Turquie. Sadi Ozansu ; Mehmet Ozgen.
Ukraine. Viktor Sydorchenko.
Zimbabwe. Mafa Kwanisai Mafa, porte-parole de Chimurenga Vanguard et Anti-War Coordinating Committee (région SADC, Afrique australe).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.