2022. április 6., szerda

A háború elleni nemzetközi rendkívüli találkozó felhívása (2022. április 3.)

 


A világ dolgozói, munkásszervezetek, elnyomott népek, egyesüljünk a háború és a kizsákmányolás ellen!

Mi, különböző földrészek 53 országában élő dolgozók, fiatalok, a munkásmozgalom és a demokratikus mozgalom aktivistái magunkénak valljuk Jean Jaurès, a nemzetközi szocializmus történelmi alakjának az 1914-es háború kitörésének előestéjén elhangzott mondatát: "A kapitalizmus úgy hordja magában a háborút, mint felhő a vihart ". 

A formula a legégetőbb aktualitással bír. A háborúk minden kontinensen pusztítanak, emberek tízmillióit űzik el országukból. Emberek tízmillióit űzik el országukból. Egész országok pusztulnak. Az éhínség az egész világon terjed.

Kijelentjük a legkisebb habozás nélkül: ezek a folyamatos háborúk, a rombolás és a barbárság, amit a munkások és a népek ellen szabadítanak el, a termelőeszközök magántulajdonán alapuló bomló kapitalista rendszer gyümölcse. Olyan rendszer, amely az egyre nagyobb profit érdekében nem riad vissza semmilyen agressziótól, nem riad vissza semmilyen agressziótól.

A Putyin elnök által 2022. február 24-én Ukrajnában kirobbantott háború nem kivétel a szabály alól. Ezt a beavatkozást semmi sem indokolja. Ezért a beavatkozás befejezésére, azonnali tűzszünetre és az orosz csapatok Ukrajnából való kivonására szólítunk fel.

Nem hagyhatjuk azonban figyelmen kívül, hogy a nagy tőkés hatalmak - Biden észak-amerikai adminisztrációja vezetésével -, az Európai Unió, különösen Németország, Franciaország és Nagy-Britannia tegnap mindent megtettek, hogy ezt a konfliktust kiprovokálják. Ma pedig mindent megtesznek azért, hogy ezt fenntartsák.

A NATO csapatokat, több tízezer katonát vonultat fel az orosz határon erejüket hétről hétre megerősítve. A NATO és tagállamai állandó túlfegyverkezést biztosít Ukrajnának, légtérzárat a határaikon.

A NATO, az Egyesült Államok és az Európai Unió társult felek a háborúban.

Ezért kombináljuk az "orosz csapatok kivonásának" követelését "az amerikai és a idegen csapatok Európából kivonásának" követelésével, "az összes külföldi megszálló csapat kivonását a világ minden országából", "minden imperialista és neokolonialista beavatkozás" befejezését, a "szankciók feloldását" és a "NATO felszámolását".

A munkásoknak nincs közös érdekük a multinacionális cégekkel és a különböző országok tőkés osztályaival. Nincs semmiféle közös érdekük a saját országuk kormányával.

Felhívást intézünk minden dolgozóhoz és fiatalhoz, a munkásmozgalom bármely irányzatához tartozó aktivistáihoz és a munkásszervezetekhez: utasítsatok el mindenfajta szent szövetséget (intézményesített osztálybékét) a háborúzó kormányokkal, a multinacionális vállalatokkal és a tőkésekkel, akik háborúkat provokálnak. Az egyetlen össszefogás, amely összhangban van a béke és a társadalmi igazságosság ügyével, az a munkások egyesülése, a világ dolgozóinak és népeinek szövetsége.

 

Le a háborúval, le a kizsákmányolással!


2022. április 2., szombat

Az Egyesült Államok ukrajnai stratégiája

 


Ukrajna: "Csalogatás és kivéreztetés"

 

Egy hónapnyi háború után Putyin rezsimje azzal szembesül, hogy hadserege elakadt. Az ukrán nép elutasítja az orosz inváziót, beleértve a túlnyomórészt orosz nyelvű régiókat is. ... Ezért március 25-én az orosz vezérkar bejelentette, hogy "koncentrálni" fog a Donbasszra, azaz a két szeparatista területre.

 

A maga részéről Zelenszkij ukrán elnök, aki tegnap még a NATO-tagság híve volt, egyik visszavonulást a másik után teszi meg, miután a NATO-tagságról lemondott ...  Március 15-én elismerte, hogy Ukrajna "talán nem csatlakozik a NATO-hoz". Aztán március 27-én bejelentette, hogy kész "alaposan tanulmányozni" Ukrajna semleges státuszát (amit Oroszország követel) és egy "kompromisszumot" a Donbasszal kapcsolatban.

 

Macron francia elnök és Scholz német kancellár megsokszorozzák gesztusaikat, amelyek célja egy olyan "humanitárius" intézkedés elérése, amely lehetővé tenné számukra, hogy igazolják az Európai Unió létezését, valami másként, mint a NATO egyik ágát.

 

De az világos, hogy Biden és a NATO számára nem kérdés, hogy a háború most megáll!

 

Március 26-án a Le Monde számolt be róla: "Ez lett volna az apoteózis. ... Joe Biden március 26-án, szombaton, a varsói királyi palotában elmondott beszédét csiszolták, takarították, hogy külpolitikájának mérföldkövévé tegyék. ... Aztán egy mondat elhangzott, rögtönzött, közvetlenül az amerikai elnök távozása előtt. 'Az isten szerelmére, ez az ember nem maradhat hatalmon. Így beszélt Joe Biden Vlagyimir Putyinról".

 

Egy fáradt elnök egyszerű "baklövése"? Vagy szándékos stratégia, hogy olajat öntsenek a tűzre? Az "elszólást" megelőzően Biden kijelentette: "Ezt a háborút nem lehet néhány nap vagy hónap alatt megnyerni. Hosszú harcra kell felfegyverkeznünk".

 

Egy nappal korábban, a Newsweek szerint (március 27.) Biden beszélt az amerikai hadsereg 82. légideszant-hadosztályának, amelynek specialitása az ejtőernyőzés idegen országokba. Azt mondta nekik: "Majd meglátjátok, ha odaértek [Ukrajnába - a szerk.], és néhányan közületek már jártak ott, meglátjátok".

 

Ugyanezen a hétvégén Shirreff amerikai tábornok, a NATO korábbi európai helyettes vezetője a svéd televízióban kijelentette, hogy Oroszországnak az a szándéka, hogy megszállja a balti államokat és Lengyelországot: "Minden kelet-európai országot ... amely most a NATO része, fenyegetés fenyeget. Ezért a NATO-nak készen kell állnia arra, hogy elrettentse bármelyik tagországa elleni támadást".

 

Biden politikáját elemezve a CounterPunch című amerikai magazin megjegyezte, hogy ennek a stratégiának neve is van: "Bait and Bleed" (csali és kivéreztetés). Ez egy John Mearsheimer nemzetközi teoretikus által meghatározott katonai stratégia, amely abból áll, hogy két riválist rávesznek egy elhúzódó háborúra, hogy egymást kivéreztessék, miközben az, aki "becsalogatta" vagy kiprovokálta a konfrontációt, megőrizze katonai erejét. Egy 2015-ös, széles körben megtekintett, Ukrajnáról szóló előadásában Mearsheimer megjegyezte, hogy "Ha valóban tönkre akarjuk tenni Oroszországot, akkor valójában arra akarjuk bátorítani Oroszországot, hogy hódítsa meg Ukrajnát.". Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság - különösen az utóbbi - nagyon komolyan veszi ezt a tanácsot". [1]

 

Oroszország "tönkretétele" azt jelenti, hogy megkönnyítik azt az offenzívát, amelyre a Wall Street készül Kína ellen. Ráadásul egy olyan háború, "amelyet nem néhány nap vagy néhány hónap alatt nyerünk meg", a fegyveripar új felvevőpiacának megtalálásának biztosítéka. [Lásd alább.]

 

Most, Bidennel a 768 milliárd dolláros amerikai katonai költségvetést 2022-re "a kongresszus további 30 milliárd dollárral fogja növelni; 2023-ra több mint 800 milliárd dollárra kellene emelkednie" (Atlantico, március 26.). Biden végleges kérése 813 milliárd dollár.

 

 

[1] Dan Glazebrook cikke a Counterpunchban (2022. március 11.) kifejti, hogy "Az USA jelenlegi Nemzeti Védelmi Stratégiája (NDS) kifejezetten támogatja az ilyen [Bait and Bleed"] stratégiát, és nem titkolja, hogy ez kinek szól. Az NDS, amelyet az akkori védelmi miniszter, James Mattis írt 2018-ban [a Trump-kormányzat alatt], úgy írja le, mint 'egy világos útitervet a Védelmi Minisztérium számára, hogy megfeleljen a Kínával és Oroszországgal való hosszú távú stratégiai verseny újbóli megjelenése által támasztott kihívásoknak."

Az összefoglaló dokumentum 5. oldalán, a "stratégiai megközelítés" címszó alatt az NDS fogadkozik, hogy "szövetségeseinkkel és partnereinkkel együtt kihívást jelentünk a versenytársaknak azáltal, hogy kedvezőtlen helyzetbe manőverezzük őket, meghiúsítjuk erőfeszítéseiket, kizárjuk lehetőségeiket, miközben a sajátjainkat bővítjük, és arra kényszerítjük őket, hogy kedvezőtlen körülmények között nézzenek szembe a konfliktussal.".

Itt van, feketén-fehéren: az USA hivatalos politikája, hogy Oroszországot konfliktusba csalja. ...

Úgy tűnik, hogy az USA és az Egyesült Királyság - különösen az utóbbi - nagyon komolyan veszi ezt a [Mearsheimertől származó] tanácsot.


* * * * * * * * * *

Dominique Ferré

The ORGANIZER Weekly Newsletter

Issue No. 58 - April 1, 2022