2012. szeptember 14., péntek

Osztályharc




További drasztikus megszorító intézkedéseket vár el a görög kormánytól nemzetközi hitelezői, az IMF, az Európai Unió és az Európai Központi Bank - jelentette szerdán a görög állami rádió. A "trojka" Athénban tartózkodó ellenőrei további megbeszéléseket tartanak Jannisz Szturnarasz pénzügyminiszterrel, és mindenekelőtt a munkajogban és a nyugdíjrendszerben követelnek radikális változtatásokat. 
A görög munkaügyi minisztériumból származó értesülések szerint a hitelezők a nyugdíjkorhatár 65-ről 67 évre való felemelését, a hatnapos munkahét bevezetését, a felmondási idő és a végkielégítések megfelezését, további 50 ezer közalkalmazott elbocsátását óhajtják, valamint azt, hogy a munkáltató igénye esetén a dolgozó 13 órás munkanapra lehessen kötelezhető.
A görög kormány a 130 milliárd eurós hitelcsomag következő, 31,5 milliárd eurós részletének folyósítása fejében 11,5 milliárd eurós takarékossági programot dolgozott ki, a hitelezők azonban úgy látják, hogy ebből 2 milliárd eurónyi nem kellően megalapozott.
A görög koalíciós pártok eddig egymás közt sem egyeztek meg a program részleteiről, noha egyetértenek abban, hogy az újabb külföldi segély nélkül bekövetkezik az államcsőd. Egyformán tartanak azonban attól, hogy az ennyire durva intézkedések szociális lázongásokhoz vezetnek, és lehetetlenné teszik a gazdaság stabilizálását. 
Görögországban amúgy is sztrájk- és tüntetéshullám indult a megszorító intézkedések ellen. A helyi közigazgatás alkalmazottai, az orvosok, a gyógyszerészek, a pedagógusok és a közalkalmazottak sztrájkoltak vagy tüntettek szerdán a takarékossági csomag ellen, és a szakszervezetek szerint a következő hetekben általános sztrájk kezdődhet.

******

Országos sztrájkot tartottak a pedagógusok és az oktatásügyben dolgozók csütörtökön Szlovákiában. Az előzetes bejelentések szerint az általános iskolák 90 százaléka, a középiskolák 80 százalék, az egyetemek egyharmada sztrájkol a pedagógusbérek emeléséért. A sztrájkot a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége szervezi. A tiltakozás csütörtök reggel hattól este hatig tart, és addig zárva lesznek a sztrájkban részt vevő iskolák. A pedagógusok rövid távon tíz százalékos béremelést, hosszú távon pedig azt szeretnék elérni, hogy mindenkori fizetésük legalább az átlagbérek 1,2-szerese, esetleg kétszerese legyen, illetve az állam növelje az oktatásügyre fordított pénzt az uniós államok szintjére.
A kezdő tanári fizetés Szlovákiában 500 euró körül mozog. Az óvodákban, valamint az alap és középiskolákban dolgozók havonta átlagosan bruttó 758 eurót keresnek, míg a szlovákiai átlagbér 789 eurót tesz ki.  A sztrájkot több szakmai, érdekvédelmi szervezet is támogatja.
Pavol Ondek, a szakszervezeti szövetség elnöke szerint könnyen előfordulhat, hogy a szakszervezetek a sztrájk meghosszabbítása mellett döntenek, minden a kormánnyal folytatott tárgyalásoktól függ. Robert Fico kormányfő és Dusan Caplovic oktátasügyi miniszter korábban közölte, megértik és tiszteletben tartják a tanárok sztrájkját, azonban a kormány számára a költségvetési hiánycél betartása az első, és leghamarabb a 2014-es költségvetés tervezetében lehet szó az oktatásügyben dolgozók béremeléséről. 


*****

Az ISD Dunaferrnél eddig bejelentett 800 fős leépítést a szakszervezet szerint újabbak követik, Dunaújváros azonban nem akar Ózd vagy Diósgyőr sorsára jutni, ezért tiltakoznak a tulajdonos döntése ellen - jelentette ki Mucsi Zoltán, a Dunai Vasmű Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke szerdán, az orosz nagykövetség előtt tartott demonstráción Budapesten.
A szervezők azért választották ezt a helyszínt, mert a Dunaferr fő tulajdonosa az orosz állami fejlesztési bank, a Vnyesekonombank, amelynek felügyelőbizottsági elnöke a mindenkori elnök, most Vlagyimir Putyin - tette hozzá a szakszervezeti vezető.
A demonstráció a munkás gyászinduló - orosz nyelvű - lejátszásával indult, a mintegy 100 főnyi demonstráló a Vasas Szakszervezet és az MSZOSZ zászlai alatt sorakozott fel.
A tulajdonos december elejére bezárná a Lőrinci Meleghengerművet, ez közel 300 munkahely elvesztésével járna, Dunaújvárosban pedig mintegy 600 munkavállalót szerveznének ki az alvállalkozókhoz. Mucsi Zoltán elmondta: szerdán értesült egy újabb 300 fős leépítési tervről, és arról is, hogy a tulajdonos jövőre leállítaná a teljes "melegsort": a kokszolót, a nagykohókat és az acélművet. Ezzel a jelenlegi 7 ezres létszám megfeleződne.
Van másik út is - hangoztatta a szakszervezeti elnök. Azt akarják elérni, hogy a bankárok és jogászok által végzett átvilágítás helyett kohász szakértők mérjék fel a cég helyzetét, mert úgy vélik, a mostani döntések hátterében álló tényeket a döntéshozók nem ismerik, illetve az eddigi intézkedések - a nyilatkozatokból kikövetkeztethetően - hamis alapokon állnak, az eredmény pedig az, hogy elveszik a munkát az alkalmazottaktól.
Borbély Zoltán, a Dunaferr Központi Üzemi Tanácsának elnöke a korábbi, évi tízmilliárdos nagyságrendű nyereséget és a vezetők rossz döntései miatti - hasonló nagyságrendű - veszteségeket vette számba. Szabó Lajos, a Lőrinci Meleghengermű Üzemi Tanácsának elnöke pedig a megrendelések növekedését, a kereslet bővülését emelte ki.
A demonstráció végén a részvevők elénekelték a Himnuszt.
Az orosz tulajdonú svájci Carbofer csoport 2010 elején vásárolta meg az ukrán Donbass Ipari Szövetségtől (ISD) a Dunaferr többségi tulajdonjogát. A magyar Céginformáció adatai szerint a Dunaferr meghatározó tulajdonosa 2007-től a ciprusi bejegyzésű Steelhold Limited. A cég részvénytőkéje 5.345.904 darab, egyenként 5.091 forint névértékű papírból áll. A cégjegyzékben szereplő 2011. évi mérleg 272 milliárd forint nettó árbevétel mellett 22 milliárd mérleg szerinti veszteséget tartalmaz. Egy évvel korábban - 2010-ben - a nettó árbevétel 230 milliárd, a mérleg szerinti veszteség pedig 10 milliárd forint volt.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.