2011. december 13., kedd

Mi történik Oroszországban a dec. 4-i törvényhozói választások óta, melyben Putyin és Medvegyev pártja legalább 15 %-ot veszített?

Szokás szerint, azok, akik a trojka diktatúráját erőltetik Görögországban, akik a «humanitárius háborúkat» szervezik (Afganisztán, Líbia, stb.), nem késlekednek leckét adni a demokráciából. Az EU diplomáciájának élén Catherine Ashton fejezte ki «súlyos aggodalmait», míg Hillary Clinton azt nyilatkozta, hogy Oroszországban nem voltak «sem szabad, sem méltányos» választások. Amit ők fejeznek ki, azt leváltották Oroszországban, mert Putyin és Medvegyev nem elég gyorsan nyitnak, na, nem a demokrácia, hanem a «piacgazdaság» felé. De a Rabocsije Izvésztyija szerkesztőbizottsági tagja aláhúzza, hogy a dec. 10-i tömegtüntetések mindenkit megleptek, a hatalmat csakúgy, mint a «liberálisokat» és «kommunistákat».

«Hogy volt-e választási csalás, az nem is kérdés, de nem több, mint 2007-ben. Az eredmények nem reflektáltak a társadalom reális erejének elrendeződésére, de megmutatják, hogy az «Egységes Oroszország» (a Kreml, Putyin és Medvegyev vezette legfőbb pártja) csalása ellenére olvad. Az úgynevezett «baloldali» pártok (a KPRF, az orosz föderáció kommunista pártja és a Kreml által létrehozott «Igaz Oroszország» eredménye nőtt. Sokan, akiknek ugyan nincs nagy bizalmuk a vezetésben, rájuk szavaztak, de tiltakozásképpen. A részvételi arányt 60 %-os (3 %-kal kevesebb, mint 2007-ben). Valójában ennél is kevesebb ...

Senki nem számított a választások utáni masszív tüntetésekre. Pánik tört ki a hatalom berkeiben. A rendőrségnek előbb a brutális reagálás parancsát adták ki. Mikor ez a módszer pont ellenkező hatást ér el, akkor a hatalom áttért az «ostor helyett a répára», engedélyezve a tömeggyűléseket. Moszkvában 1990 óta soha nem látott 80-100 ezerre becsült tömeg gyűlt össze. Mindenkinek az a benyomása, hogy e tüntetők nem félnek a rendőrök gumibotjától, ami jó jel. Az a kérdés most, hogy milyen irányba fordul a spontán energia. A tüntetők óriási többsége nem politikai aktivista, sok a fiatal, egyetemi hallgató és középiskolás, de az ún. «középosztályokból» is, csakúgy, mint az elsősorban moszkvai elitből. Még kb. 80 orosz városban voltak demonstrációk, ideértve a nagy ipari centrumokat is (Szamarában 2-3 ezer, Togliattiban 1500-2000). A dec. 5-i tüntetést a liberális ellenzék szervezte, megpróbálja saját céljaira felhasználni a mozgalmat. A Bolotnaja téren 10-én résztvevők többsége azoban semmiféle politikai erőt nem ismer el és nagyon általános demokratikus elvek mentén szerveződik: az eredmények megsemmisítése, új választások, a visszaélések kivizsgálása, Csurov választási bizottsági elnök lemondása…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.