2013. július 31., szerda

Franciaország


A statisztikai hivatal szerint csökkent a vásárlóerő, a munkaügyi miniszter szerint emelkedett


 
A munkaügyi minisztérium azt állítja, 2012-ben a franciaországi vásárlóerő  0,9 %-os növekedést mutat (tegnapi hírünk). Ami a statisztikai hivatalt illeti, szintén publikálta az éves statisztikát, s eszerint az egyedülálló személyek vásárjóereje 1,4 %-kal csökkent, a háztartásoké pedig 1,9 %-kal.

A különbséget annak lehet betudni, hogy a kritériumokat nem azonosan állapítják meg. Az infláció mértéke mindkét intézménynél azonos, 1,2 %, azonban a családi jövedelmek mérése totálisan más. A minisztérium a «havi bázisfizetést» veszi alapul, amely viszont csak a 10 főnél nagyobb vállalatok bérből élőire vonatkozik (a mezőgazdaságon és közszférán kívül). A Statisztikai Hivatal a háztartások teljes bevételéből a közvetett adókat, a társadalmi hozzájárulásokat levonja s így jutott az 1,9 %-os csökkenés eredményre.

2013. július 30., kedd

Netkommentek


 
 
A nyugdíjas korú közalkalmazottak nyugdíjazása nem véletlen, az a munkáltatói felmondás helyett van. Az ilyen módon üressé vált helyeket még megbízással sem lehet betölteni. Nem új álláshelyeket szabadítanak fel, hanem létszámleépítés van a közszférában!
 
Vajon hányan emlékeznek még arra, hogy a választások előtt a Fidesz egyik fő ígérete az egyszeri, általános és nagyarányú adócsökkentés volt. Jaj, csacsikáim, hát az adócsökkentés a tőketerhekre vonatkozott, nem ránk! Ahhoz kellett, hogy idecsalogassa a multikat és tömje a szélesek, orbánapukák, közgépesek és skálakópék zsebét! - és közben fizetni lehessen az (ő) államadósságukat is...

"Vissza fogjuk fizetni az IMF-nek az összes pénzt, és így tisztán állunk az Úr színe előtt" - mondta Orbán Viktor. Az EU-s szabályok szerint csökkenteni kell az adósságot, amíg az 60 százalék alá nem kerül. Az IMF-hitel kiváltása az országnak most rögtön kerül 13 milliárd Ft-ba. Ha nőnek az árak (infláció), a felvett hitelek értéke csökken. Hacsak nem ezért kell az a fránya rögtönfizetés…




Terjed az ökörség: „...az EU minden egyes állampolgára, mint egyén számára feltétel nélküli jogként legyenek biztosítva a méltóságteljes élethez elengedhetetlen alapvető anyagi szükségletek, valamint a társadalomban való szerepvállalás erősítése a feltétel nélküli alapjövedelem által támogatva.” A társadalom működését biztosító rendszer javítóeszközeként!!! Hehehe... A Bizottság felé irányuló kérésként!!!! Hahaha!
 
A munkanélküliség 20,3 %-os.  

Devizahitel-szerződés


 

A dolog így áll:

Érvényesnek mondta ki a Kúria az OTP-nek azt a devizahitel-szerződését, amelyet tavaly decemberben a Fővárosi Törvényszék semmissé nyilvánított. A Kúria döntése értelmében ugyanakkor az alkalmazható árfolyamrés legfeljebb 1 százalék lehet (az OTP 1 százalékról 2 százalékra módosította az árfolyamrést 2008-ban, az ebból adódó különbséget az ügyfél visszakapja).

Abban foglalt állást a Kúria, hogy az árfolyamrés költség-e, illetve bele kell foglalni a szerződésbe, vagy sem. A döntés lényege, hogy az árfolyamrés költség, a szerződésnek ezt külön, kifejezetten is tartalmaznia kellett volna. A per csak abból a szempontból lehet precedensértékű, hogy az árfolyamrés költség-e, és szerepelnie kell-e a szerződésben. Ettől eltekintve  nem kötelező jellegű a döntés a többi semmisségre irányuló per elbírálása szempontjából - hangzott el a döntés utáni sajtótájékoztatón.

Senkit sem ment meg tehát ez az ítélet a kilakoltatástól, mivel annak valódi okai az 

- alacsony jövedelmek,

- alacsony bérű bérlakások hiánya,

- munkanélküliség,

azaz a magyarországi kapitalizmus.

Hírek


♦ Egyiptomban az EU reprezentánsa találkozott Morsi eltávolított elnökkel, ak hívei tömegtüntetésre szólítanak annak ellenére, hogy a hatalom megtorlással fenyegeti őket  ♦ Mexikóban kormányjelentés számol be, hogy 2012-ben  az ország 117,3 millió lakosa közül a szegények száma növekedett, 53,3 millió  ♦ New Yorkban fast food dolgozók százai béremelésért sztrájkolnak. ♦ Franciaországban a munkaügyi miniszter bejelentette, hogy 2012-ben a bérek  2,1 %-kal emelkedtek, míg az infláció csak 1,2 %-os volt. Az emelkedésbe nem értendők bele a prémiumok és a túlórák. ♦ Tunéziában a kormány a válság ellenére sem mond le, holott már 70 képviselő bojkottálja az alkotmányozó nemzetgyűlést, s az épület körül tízezrek követelik annak feloszlását. Az UGTT általános sztrájkfelhívását az országban tömegesen követték, most pedig a szakszervezeti tömörülés kimondta, kész arra, hogy «történelmi lépését megtegye».

2013. július 29., hétfő

Görögország







Gyertek nyaralni Görögországba!  Csodás a kék tenger, a fények, a friss szél, az ouzo frissítő, az illatok erősebbek. Csak a görögök életét ne nézzéték.
Naná, az állam eladósodott, az adók nem futottak be, hiszen foglalkozásként az adóellenőr sem létezett, a gyógyszer azonban túl erős. Ráadásul nem is használ, csak mellékhatásai vannak. Folyamatos recesszió, 30 %-os munkanéküliség.  Szorítják a derékszíjat, de Európa újabb és újabb szorítást követel. A nyugdíjakat csökkentették (havi 400 euróból kell élni, s itt az kevés, nagyon-nagyon kevés...), 16 ezer tisztviselő állását megszüntették (ők meg éljenek, amiből tudnak) a repülőtereket magánkézbe adták (jobb helyen lesz az!), minden minisztérium területén megnyirbálták a költségvetést (a tévéképernyő is sötét maradt néhány napra), most meg már a pópák se kapnak fizetést! Mivel az állam-egyház szétválása sosem történt meg, igy Brüsszel parancsára 9 500 pópa szintén munkanélküli lett, be kell állniuk a koldusok seregébe.
Követi őket a trojka újabb 4 ezer tisztviselő áldozata még ezévben és 12 500 a jövő év végéig.  A válság táplálja a válságot…  Gyakoriak a sztrájkok. Jobb nem számítani a tömegközlekedésre, tessék türelemmel lenni, rugalmasan programot váltani.

A szélsőjobboldal pedig profitál a helyzetből. Parlamenti párt lett, képviselői egy szót ismernek: bevándoroltak.  Ezévben több mint 150 rasszista támadást követtek el afgánok, szomáliaiak, bangladeshiek ellen. Tessék turistának kinézni!
A «segítség» külföldről jön. Angela Merkeltől, meg azoktól a képviselőktől, akik azt javasolták, hogy adják el még a szigeteket is; Coscotól, a kínai hajógyárostól, aki már a harmadik rakodópartját avatja Pireuszban; a Shah Deniz gázkozorciumtól, amelyik majd az azeri gázt szállítja; a kelet-eruópai és orosz befektetőktől, akik meggyőződve arról, «az országban van potenciál» nézegetik a kiárusítandó portékát…
El kell menni Görögországba! Már csak azért is, legyen fogalmunk arról, mi vár ránk… a nem is olyan távoli jövőben.

Európai bérek és katonai kiadások



Amszterdam-Budapest, 2013. április 23. kedd | Simó Endre |   

Az Európai Uniót sújtó gazdasági és pénzügyi válság közepette 2010-ben 194 milliárd eurót költöttek fegyverkezésre az unió országai. A hadiipar profitja új megrendelésekből és az eladósodottaknak folyósított hitelekből gyarapodott, miközben csökkentek a bérek és a nyugdíjak – áll abban a jelentésben, amelyet a Magyar Szociális Fórum tett közzé kedden a Transnational Institute (TNI) fegyverkereskedelemről, adósságról és korrupcióról készített tanulmánya alapján.

 Az amszterdami székhelyű szervezet megállapítja: 194 milliárd euró Görögország, Olaszország és Spanyolország egy évi költségvetési hiányával ér fel. Az EU tetemes katonai kiadása lényegesen hozzájárult a görög és a portugál adósságválság kialakulásához, és a válsággal küszködő országok költségvetésére nézve a jövőben is súlyos tehertételt jelent.

Miközben a német kormány egyre nagyobb áldozatokat sürget a bajba jutott államoktól a szociális megszorítások terén, a kulisszák mögött azért lobbizik, hogy az eladósodott országok ne csökkentsék katonai kiadásaikat, mert ez gyengítené a német hadiipar pozícióját – áll a jelentésben.

Az EU országai közül Görögország költötte a legtöbbet fegyverkezésre az elmúlt negyven évben. Az EU átlagának közel kétszeresét fordította katonai célokra bruttó nemzeti termékéből (GDP). Spanyolország katonai kiadása 29 százalékkal nőtt 2000 és 2008 között, és fölösleges katonai programjai miatt súlyosan eladósodott. Ciprus 50 százalékkal többet fordított katonai célokra az elmúlt tíz évben, különösen 2007 után növelte katonai kiadásait.

Portugália 2004-ben két tengeralattjárót vásárolt egy milliárd euróért, José Manuel Barroso miniszterelnöksége idején. (Barroso utána az EU Bizottságának elnöke lett.) Vizsgálati anyagokból kitűnik, hogy az üzletet tucatnyi korrupció-gyanús bróker és konzultációs megállapodás övezte, mely 34 millió eurójába került Portugáliának.

Noha a válság miatt csökkent a fegyverkezésre szánt költségvetési tétel a leginkább eladósodott országokban, másokban, éppen ellenkezőleg, hasonló maradt a tíz évvel ezelőttihez, vagy még nőtt is. A legtöbbet Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Olaszország költ fegyverkezésre. Az 1,8 billió eurónyi adósságot felhalmozott Olaszország arányait tekintve többet fordít katonai célokra GDP-jéből, mint amennyit a hidegháború utolsó éveiben költött 1995-ig.

A TNI megírja, hogy azokban az EU államokban, amelyekben csökkentették a katonai költségvetést, nem a fegyvervásárlásra szánt összeget mérsékelték, hanem az alkalmazottak bérét. Ezt támasztja alá, hogy 2006-2010 között 38,8 milliárd euróról 42,9 milliárdra, azaz 10 százalékkal nőtt a fegyvervásárlás összege, ugyanakkor 110 milliárd euróról 98,7 milliárdra, tehát 10 százalékkal csökkent a személyi kiadásoké. Ennek nagy része 2008-ban és 2009-ben következett be. Franciaország és Németország nyomást gyakorolt Görögországra, hogy ne csökkentse védelmi kiadásait.

Papandreu volt görög miniszterelnök egyik szárnysegéde a történtekkel kapcsolatban a következőt mondta: „Nem azt mondták nekünk, hogy vegyünk tőlük hadihajót, különben nem adnak hitelt, hanem értésünkre adták, hogy nagyobb megértéssel lesznek anyagi gondjaink iránt, ha így teszünk”.

A tanulmány feltárja, hogy az EU száz legnagyobb fegyvergyártó cége 2011-ben 51 százalékkal növelte eladásait 2002-höz képest, és busás haszonra tett szert. Piacaikat tovább bővíthették azzal, hogy François Hollande francia elnök 2013-ban az Arab Emirátusban járt közben francia Rafale vadászgépek ottani értékesítése végett, David Cameron brit miniszterelnök pedig 2012-ben Szaúd-Arábiában egyengette az utat brit katonai csomagok elhelyezése előtt.

A NATO vezetői az EU biztonsági követelményével érvelnek. „Milyen szerepet játszhatna az 500 millió lelket számláló Európa, ha nem volna hitelt érdemlő védelmi ereje, mellyel biztonságát szavatolhatná?” – tette fel a kérdést Patrick de Rousiers, az EU katonai bizottságának francia elnöke.

Ezzel szemben a TNI annak a véleményének ad hangot, hogy az Európai Bizottságnak nem a szociális kiadásokat kellett volna csökkentenie, hanem a hadiipari kiadásokat, és a fegyverkezést kellene korlátoznia szociális megszorítások helyett.
 

Közös problémákra közös megoldást




Országunk szétesőben, miközben a magyar politikai elit nem ad valódi válaszokat még a legégetőbb társadalmi problémákra sem.
A különböző pártok és a szekértáborok egymás utálatával vannak elfoglalva, és a megoldást elsősorban egymás legyőzésében látják, mintsem működőképes válaszok keresésében és megvalósításában. A megosztottság pedig olyan mélyen áthatja a társadalmat, hogy még azt sem ismerjük fel, hogy mindannyiunknak ugyanazok a problémái - így az emberek valódi prob
lémái elsikkadnak:
Egy országban élünk és a problémák mindannyiunkat sújtanak, függetlenül attól, hogy ki mit gondol a világról, milyen ideológiát vall, vagy melyik párthoz tartozik.
De amíg egymás utálatával vagyunk elfoglalva, addig a megoldások elsikkadnak.
Ezért mi emberek, egyszerű civilek vegyük kezünkbe a sorsunk, tüntessünk a megosztottság ellen, és próbáljuk megtalálni azt, amiben egyetértünk, hogy el tudjunk indulni a valódi megoldások felé.

Ezért a várjuk minden civil szerveződés és egyén csatlakozását témától világnézettől, irányultságtól stb. függetlenül, akik elkötelezettek a problémák megoldására.
(Mivel ez egy alulról jövő szerveződés és az is kíván maradni, ezért kérjük, hogy pártokat, pártpolitikában érintett, oda törekvő, illetve pártokhoz közvetlenül kapcsolódó szervezetek kíméljenek.)

A rendezvény fő célja, hogy azonosítsuk közös problémáinkat, és felhívjuk a figyelmet arra, hogy ezeket csak közösen tudjuk megoldani.

Program:
10-12 Beszélgetés, ismerkedés.
12-14 Közös ebéd
14-15 Csatlakozó szervezetek bemutatkozása
15- Közös problémáink azonosítása (mivel a rendezvényen minden oldalról szeretettel várunk mindenkit, ám a különböző oldalakon állóak mást és mást gondolnak Magyarországról, ezért egyáltalán nem egyértelmű, hogy melyek azok a problémák, amelyekkel kapcsolatban valóban egyetértés mutatkozik. a beszélgetés célja ezek megtalálása).


Eddig csatlakozott szervezetek (abc sorrendben):
Anonymous Operation Hungary
Buzi Újhullám
Koppány Csoport
Közösségépítő Mozgalom (Közép)
Mozdulj Magyarország Mozgalom
Nem Adom a Házamat Mozgalom
Valódi Demokráciát Most - Occupy Hungary
Vektor Gondolkodói Kör

A problémáink közösek, ezért megoldani is csak közösen tudjuk őket!

Hol: Olimpia park    Mikor: 2013. aug. 3. szombat

AAWL – hírek röviden


 



 

AAWL – hírek röviden




 

A Maruti Suzuki dolgozói nyertek: 9 bebörtönzött társukat kiszabadították  


Ahogy korábban közöltük, a Maruti Suzuki dolgozói hosszú csatát vívtak azért, hogy saját szakszervezetük legyen és véget vessenek a megtorlásnak ellenük. Eltökélten küzdöttek céljaikért, szolidaritási gyűlések bátorították őket Indián belül és kívül. Az akció eredménye, hogy szabadon engedték bebörtönzött  kilenc társukat .

Az autógyártás dolgozói az egész világon hasonló gondokkal küszködnek.  Klikk itt és itt bővebb információkért.

  











Dél-Korea: sztrájk a Boralban, dolgozókkal szembeni erőszak a Hyundainál


Dél-Koreában az ausztrál Boral alvállalkozó kamionosai jún. 25. óta nem veszik fel a munkát, az elbocsátások és az újjászervezés ellen tiltakoznak. Májusban már két szakszervezeti felelős egy nagyfeszültségű villanypóznán berendezkedve demonstrált. Ezután a KPTU szakszervezet országos «remény - autóbuszturnét» szervezett, melyen 5 ezer aktivista vett rész, azonban a múlt héten a Boral által felbérelt biztonsági emberek támadták meg őket. Számosan megsebesültek.

A Boral nagy  multinacionális cég,  szakszervezetellenes magatartásáról közismert. Igazán hatékony fellépés ellene csak nemzetközi összefogással lehetséges.












Az ausztrál szakszervezetek elítélik a menekültek új üldözési hullámát


A múlt héten tömegesen represszió érte a menedékjogot kérő menekülteket Ausztráliában is. A kormány bejelentette, hogy a hajón érkezőket azonnal és véglegesen  kiteszik Manus szigetére Pápua–Új Guineába, mely kormányának fizet is cserébe. Egész Ausztrália tiltakozik, ideértve a szakszervezeteket is.


Tiltakozó tüntetések lesznek Melbourne és Sydney városaiban.





A Coca-Cola dolgozói Törökországban az általános megtorlás elleni küzdelem középpontjában


A Bevcan, a Coca-Cola Company és Coca-Cola Icecek beszállítójának dolgozói hosszú évek óta harcolnak saját független szakszervezetük létrehozásának jogáért. A cég bírósághoz fordult, hogy megakadályozza. Nemzetközi kampány indult a dolgozók segítésére. Ugyanakkor folytatódik a hatóságok részéről a tüntetések szervezői, baloldali aktivisták és újságírók elleni megtorlás.













A fülöp-szigeteki dolgozók a kormánypolitika

ellen


A munkanélküliség, a nyomor nő, s emellett szakszervezeti aktivistákat
gyilkolnak, ez ellen és a kormány politkájával szemben tiltakoznak
tüntetéssel csoportok a szakszervezetekkel együtt. A rendőrség nagy
erőkkel vonult fel és megakadályozta a tüntetők vonulását. Számosan
megsebesültek, másokat letartóztattak.













Indonézia: a pálmaültetvények dolgozóinak kizsákmányolása


Malajziában és Indonéziában különösen rentábilis a pálmaolajipar. Az ültetvények környezeti hatása közismert, de az itt dolgozók kiszákmányolása kevésbé. Néhány évvel ezelőtt már született egy  jelentés a szörnyűséges malajziai munkakörülményekről, most egy másik az indonéziai  gyermekmunkáról, a kényszermunkáról, a dolgozók katasztrofális egészségi állapotáról, a munkabiztonsági körülményekről. A dolgozók csak most kezdik szakszervezeteik létrehozását helyzetük javításáért.