2021. október 22., péntek

"Bérek, árak és profit"

 


Egyre növekszik a követelés, a napról napra erősödő kiáltás: "Béremelést!". 

A bérek és nyugdíjak évekig tartó befagyasztása és a folyamatos, többé-kevésbé rejtett, de valós áremelkedés folytatódik: ma a dolgozó családok többsége már nem tud megélni. Még akkor sem, ha mindent megvonnak maguktól, amit meg lehet: kirándulások, nyaralás, szabadidős tevékenységek, ruhák, hús stb. "Már nem tudunk boldogulni": ez a megjegyzés hallható mindenütt, a munkáslakótelepeken, gyárakban, irodákban... 

A világjárvány nem segít a helyzeten a részmunka időszakaival, az ebből eredő jövedelemkieséssel, az elbocsátási tervekkel és a meg nem újított prekárius szerződésekkel. És most, ráadásul a munkanélküliségi biztosítás reformja!

Általános béremelések? A munkaadók főnöke, Geoffroy Roux de Bézieux aggódik: "Vigyázzunk az inflációs hatással: amikor a szolgáltatásokban emelkednek a bérek, az közvetlenül kihat a fogyasztók által fizetett árakra (...). Ha a béremelések széles körben elterjednek, nem lesz fenntartható a gazdaság egésze számára".

Ha jól értjük a Medef (munkáltatói szervezet) vezetőjét, akkor a bérek növekedése az, ami miatt az árak az egekbe szöknek! Ma viszont a munkavállalók (és még inkább a munkanélküliek), anyák és apák ugyanazt látják: az árak - az üzemanyagé, a benziné, de a mindennapi fogyasztási cikkeké, különösen az élelmiszereké is - az egekbe szöknek, miközben a bérek be vannak fagyasztva!

A kérdés nem újkeletű. Több mint százötven évvel ezelőtt Karl Marx írt egy röpiratot Bérek, árak és profit címmel. Ebben egyrészt kimutatta, hogy "a kapitalista termelés általános tendenciája nem az átlagos rendes bér emelése, hanem csökkentése", másrészt pedig azt, hogy "a bér általános emelkedése a profit általános csökkenéséhez vezetne". Mindkét következtetése rendkívül aktuális.

A hivatalos statisztikák szerint a tőke nyeresége a világjárvány kezdete óta folyamatosan és jelentősen emelkedik. A CAC 40 - a tőzsdén jegyzett 40 legnagyobb francia vállalat részvényindexe - az év eleje óta mintegy 20%-kal nőtt. Ennek oka, hogy a befektetők olyan részvényekért versengenek, amelyekből egyre több osztalékot remélnek. Itt nem "közgazdaságtanról" beszélünk, hanem osztályharcról: vagy a bérek növekedése és a profit csökkenése, vagy növekvő profit és csökkenő bérek.

A többi csak füst, hogy megpróbálják elrejteni, mi is történik valójában. Jogos a bérek általános emelésének követelése, jogosak a munkanélküliségi biztosítás reformja visszavonását, az elvesztett vásárlóerő visszaszerzését, a bérek a reálárakhoz igazítását, az árak befagyasztását és a már eldöntött áremelések visszavonását célzó követelések.

Osztályharcukkal a munkások fogják leállítani az elszegényedés és a nyomor spirálját, amelyet a kormány politikája az előző kormányok folytatásaként idézett elő.

Daniel Gluckstein,

Forrás: a Parti ouvrier indépendant démocratique pour le socialisme, la République et la démocratie (Független Demokratikus Munkáspárt a szocializmusért, a Köztársaságért és demokráciáért) hetilapja La Tribune des Travailleurs 2021. okt. 21, n° 311.


2021. október 1., péntek

Az USA adóssága egyre mélyebbre süllyed, veszélyt jelent a világgazdaságra?

 

A Wall Street Journal vasárnapi számában megjelent véleménycikkében az amerikai pénzügyminiszter felszólítja a kongresszust, hogy a lehető leghamarabb emelje meg az adósságplafont. De ezen a sürgősségen túl  adódik a kérdés: folytathatja-e az Egyesült Államok az adósságát ilyen ütemben?

A Belgiuménál arányosan nagyobb adósság

A számadat lenyűgöző: az Egyesült Államok államadóssága 28 529 milliárd dollárt tesz ki, ami a GDP 125%-ának felel meg. 

Ha ugyanezt a számítást elvégezzük Belgium esetében, akkor annak arányosan alacsonyabb az adóssága, mivel az "csak" a GDP 113%-át teszi ki, ami már így is nagyon magas.

A legszembetűnőbb az a sebesség, amellyel az USA adóssága nőtt. Az 1990-es évek eleje óta csaknem hétszeresére nőtt, és a Coviddal együtt az utóbbi években még tovább gyorsult. A görbe exponenciálisnak tűnik.



Adósság, amely mindig át- és áttöri a plafont

1960 óta a különböző amerikai kormányoknak és elnököknek több mint 80 alkalommal kellett tárgyalniuk a Kongresszussal az adósságplafon felfüggesztéséről vagy emeléséről. 

Jelenleg is ez történik Washingtonban.  Ha Joe Bidennek nem sikerül többséget szereznie az adósságplafon megemeléséhez, az Egyesült Államok már jövő októberben friss pénzhiányban találhatja magát.  Tehát nagyfokú politikai alkudozás folyik, és az elnök azt reméli, hogy szabad kezet kap a különböző ösztönző tervei finanszírozásához.

Eladósodhat-e így az Egyesült Államok örökre?

Az Egyesült Államok mindaddig eladósodhat, amíg hitelezőket talál" - magyarázza Philippe Ledent, az ING közgazdásza - "és jelenleg nem okoz gondot hitelezőket találni, mert az amerikai kincstárjegyek a világ egyik legbiztonságosabb befektetésének számítanak". Ez a dollár túlzott előnye - teszi hozzá Xavier Dupret, a Joseph Jacquemotte Alapítvány közgazdásza -, mivel a dollár a világ referencia-valutája, több hitelező áll az ajtóban, mint amennyi kötvényt meg lehet vásárolni.

De nem áll fenn annak a veszélye, hogy egy nap összeomlik, mint egy kártyavár? "Egyelőre a rendszer tartja magát" - magyarázza Philippe Ledent - "de probléma akkor merülhet fel, ha a dollár egy nap elveszíti referenciavaluta státuszát. Ami megváltoztathatja a helyzetet, az a geopolitika! Ma azonban Kína az az ország, amely a leginkább kihívást jelent az Egyesült Államok gazdasági fölénye ellen. És Kína is az USA egyik fő hitelezője... és ezért nem igazán érdekelt az amerikai adósság értékvesztésében".

És mi lenne, ha egy nap az Egyesült Államok nem találna többé hitelezőket?

Xavier Dupret szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy ha az Egyesült Államok egy nap elveszítené ezt a hitelfelvételi lehetőséget, akkor is megmaradna a lehetősége a költségvetés aktiválására. "Ma az USA adóbevételei a GDP 24,27%-át teszik ki, míg Belgiumban ez az arány 42,92%. Az Egyesült Államok tehát e tekintetben olyan mozgástérrel rendelkezik, amellyel Belgium sem".

Forrás: RTBF, https://www.rtbf.be/info/economie/detail_la-dette-des-etats-unis-devient-abyssale-une-menace-pour-l-economie-mondiale?id=10846318&fbclid=IwAR3SwXoMjhtOGse7xxLxMCSVVvfXXJEb9BPC43-EUWCNPxSMLuE_BmHHK-c