2012. február 29., szerda

Kilakoltatás


73 éves asszonyt készülnek kilakoltatni Budapesten
Budapest, 2012. február 29.








A kormány nem tett eleget a Magyar Szociális Fórum
kérésének, hogy ne oldják fel a március 1-én lejáró
kilakoltatási tilalmat, hanem védjék meg a
legrászorultabbakat az otthonvesztéstől. Az MSZF szervezője
választ sem kapott a miniszterelnöknek írt levelére. Ennek
következtében március 1-től megint emberek kerülhetnek az
utcára – tájékoztatott a Szociális Fórum szerdán kiadott
közleményében.
Vidékről és Budapestről máris többen jelezték az
MSZF-nek, hogy március első napjaiban árverezik a lakásukat,
illetve kilakoltatják őket
.
Budapesten egy 73 éves anyát és lányát március 6-án 8.30
órakor akarják kilakoltatni XV. kerület, Fő út 57. fsz. 5.
szám alóli önkormányzati bérlakásából. Az érintett Laska
Szerénának semmilyen tartozása sincs, legutolsó számláit is
rendre kifizette
. Kérdésére, hogy miért akarják őket mégis
kilakoltatni 36 m2 egyszobás-konyhás lakásukból, azt a
választ kapta, hogy az önkormányzat nem köteles megindokolni
a döntését.
Az asszony méltányosságból jutott a bérlakáshoz
a kerület MSZP-és vezetése idején, és ezt az állapotot azóta
sem szüntették meg, írásban erről szóló tájékoztatást nem
kapott – közölte a Magyar Szociális Fórummal, melynek
segítségét kérte.
Simó Endre szerdán e-mailben és faxon elküldött
üzenetében arra kérte László Tamás (FIDESZ-KDNP) XV.
kerületi polgármestert, hogy vegyék le a napirendről Laskáék
kilakoltatását, vagy biztosítsanak nekik más hasonló lakást.
„Számítok humánus intézkedésére” – írta Simó a polgármesternek.
A végrehajtással megbízott Palota Holding rendőrökkel
készül kilakoltatni a két asszonyt arra való hivatkozással,
hogy „önkényes lakásfoglalók”, jóllehet az önkormányzat nem
állít ilyesmit. A 73 éves anya nyugdíjból él, leánya pedig
bérpótló támogatásban részesül: 22.800 forintot kap.
Az MSZF arra kéri az embereket, hogy jelenlétükkel
tiltakozzanak a tervezett kilakoltatás ellen, és élőlánccal
akadályozzák meg az embertelenséget.+++


www.mszfszk.hu
www.hitelkarosultakert.hu

2012. február 28., kedd

Költenék inkább a buszokra


Ceglédi Zoltán (hírszerző)
2012.02.01.
A BKV megmentésének bombabiztos forgatókönyve. Csak számoljuk ki, mennyit szórtak el eddig hülyeségekre, és kérjük vissza. Jutalom, prémium, átnevezés, zászló.
A BKV által felhalmozott, bálnaméretű adósságot most már tényleg el kéne tüntetni. A kigyulladó metrókat már nem tudják tehermentesíteni a lerobbanó buszok - még úgy sem, hogy a paraván mögött mintha söréttel pofán lőtték volna a paraméterkönyvet. Szerintem nem csak nekem tűnt fel, hogy szép csöndben mintha végrehajtottak volna egy drasztikus járatritkítást is.
Egyébként most van az, hogy már nem érdekel a Demszky. Tényleg. Az a fideszes főpolgármester, az a fideszes közgyűlési többség, az a fideszes kétharmados kormány, azok a fideszes kerületi polgármesterek, akik 2010-ben véraláfutásosra verték a mellüket, hogy majd ők megmutatják, most, másfél-két évvel a fotelbe felkapaszkodás után ne sírjanak nekem, hogy jaj, hát az örökség. Erre vállalkoztatok, drága barátaim, és jó ideje már ti csináljátok. Horribile dictu: Demszky alatt még ment a BKV.
Úgyhogy a BKV-hitel törlesztésére felvett új BKV-hitelt érdemes lenne csökkenteni pár tétellel. Kezdve rögtön azzal, amibe a budapesti utca- és térátnevezések kerültek. Tarlós és a fővárosi Fidesz-frakció biztos összedobja azt a pár tucat milliót, ha már ennyire fontos volt nekik Elvis Presleyt meg Széll Kálmánt utcai névtáblára írni, a Köztársaságot meg eltüntetni. Ugyanilyen fénymarhaság volt a főváros zászlóját kétszer is lecserélni, az se két forintba került, pár hétig járna belőle egy busz Újpalotáig és vissza. Újabb értékes heteket nyerhetnénk azzal, ha visszaszednék a jutalmakat, illetve prémiumokat is (majdnem "pofátlan végkielégítést" írtam, de ugye, ezeket még sajnos nem is rúgták ki, maradnak a húsosfazék mellett). Tavaly, azaz Tarlós "Spártai" István uralkodásának legfényesebb évében 54 millió forintot osztottak szét a Fővárosi Önkormányzat munkáját igazgató vezetők között. Az öt (igen, öten vannak, kell annyi) főpolgármester-helyettes, a főjegyző, valamint a főosztályvezetők és az osztályvezetők kaptak a pénzből. Fussa - és még jól sem kell dolgozni érte. Szűcs Somlyó Mária, a városháza kommunikációs igazgatója ugyanis elébe ment a "mit tettek ezért a sok pénzért a jó munkásemberek?" kérdésnek, és gyorsan leszögezte: a szóban forgó összeg jutalom, nem pedig prémium, tehát nem kellett célfeladatot teljesíteni ahhoz, hogy valaki megkapja.

Vitézy Dávidnak, a BKK vezérigazgatójának a szerződése szerint 7,6 millió forint jutalom járna, hogy ebből mennyit kap meg, arról a központ igazgatósága tavasszal dönt. Lenne egy javaslatom: nulla forint. A 27 éves fiatalembernek a páratlanul sikeres BKV-mentő munkáját (most ironizálok, ha nem lenne egyértelmű) szerintem ne premizáljuk. Tudom-tudom, Szűcs Somlyó Mária szerint nem kell jól dolgozni a jutalomért, de egyfelől Vitézy havi 1,6 milliós fizetése talán legyen már elég, másfelől pedig, ismét csak: csődben van a cég, ami ezeket a milliókat fizeti kádereknek.

Sőt, menjünk tovább: ebből az 1,6 millióból akár egy milliót is le lehetne úgy csípni, hogy a maradék, potom havi hatszázezer forint is bőségesen lefedje Vitézy sikereit. Apu-anyu majd kipótolja, ha szükséges. Van itt pénz, csak keresni kell. Vitézy ugyanis az I. fizetési kategóriába tartozik, de vannak itt még kategóriák: A II-es kategóriában - ahová például a Fővárosi Közterület-fenntartó, a Főtáv és az I-es kategóriájú cégek vezérigazgató-helyettesei tartoznak - 1,45 millió forint a havi alapbér és 40 százalék a teljesítmény-prémium. A III-as fizetési osztályban 1,3 millió, a IV-esben 1,15 millió, az V-ben pedig 820 ezer és 1,1 millió közötti az alapbér. A VI-os vezetői kategóriában 500 ezer és 800 ezer forint között kereshetnek.

Ez a pénztárgép nem is csilingel, ez harangozik. Nem baj, elnyomja a metróban sülő emberek sikolyát.

Budapesti magaskádernek lenni pedig jó. A Fővárosi Vízművek vezérigazgatója, Keszler Ferenc 15,8 millió forintos jutalmat kap (ez nem a fizetése, ez a szükséges plusz), a Fővárosi Csatornázási Művek vezetője kábé feleennyit - de azt a hét és félmilliót is szívesen átszámolnám útdíjba vagy BKV-bérletbe. Korábban MDF-s képviselő volt Szőke László, ma a budapesti strandokat és gyógyfürdőket üzemeltető BGYH vezérigazgatója, és kap is ezért 6,4 millió forint prémiumot. A fizetésén felül, ismét csak. Arról a cégről beszélünk egyébként, amelynek másfél éve a fővárosi önkormányzat 890 milliós gyorssegéllyel sietett segítségére, és amelyik (már Tarlós alatt) nettó 553 millióért kötött szerződést Pintér Sándor belügyminiszter egykori cégével.

Bölcsőtől a sírig megy a királykodás. A Budapesti Temetkezési (BTI) Zrt. vonatkozó költéseit a Népszava dokumentálta elsőként: 2010. novembertől 2011. januárig az 5 igazgatónak négy Volkswagen Passat luxusautót és egy Wolksvagen Golf személygépkocsit béreltek. Ezen autók bérleti díja havi 833 ezer forint plusz áfa volt. A vezérigazgatónak 2010. telén a BTI egy Audi A6-os autót bérelt havi nettó 200 ezerért, januártól pedig kapott egy WV Passat Combit. (2011. februártól a BTI Zrt igazgatósága az 5 gépjárművet "megbontotta" a BTI Zrt és a cég saját kft-je, a BTU között. A vezérigazgató és a vezérigazgató-helyettes gépjárműveinek bérleti díját a BTI Zrt, míg a gazdasági igazgató, a szolgáltatási igazgató, továbbá a műszaki és társasági szolgáltatások igazgatója által használt személygépkocsi bérleti díjait a BTU Kft. fizette. A BTI Zrt-nek így 2011. februártól havi nettó 368 ezer bérleti díjat kellett fizetnie). Csaknem 1,7 millióért vettek "tárgyi eszközöket", képeket, szőnyegeket is. A vezérigazgató emellett 2011-re a BTI költségére félmillióért vásárolt éves bérletet a Gellért fürdőbe.

Mondtam már, hogy van itt pénz? Mondtam. Költenék inkább a buszokra.



Ja, és egy fontos megjegyzés: ezek csak a fővárosi vonatkozású rongyrázások. Kiszámolhatnánk, hány milliárd (nem tévedés, milliárdos összegnél tartunk már) ment el Orbán Viktor levelező tagozatára, az ilyen-olyan konzultációkra, vagy mondjuk a Honvédelmi Minisztérium cégeiből hány milliárdot szórtak el jutalmakra, meg Gubcsi Lajos szobrára. Állami divattervezés, Navracsics Tibor minisztériumában fellógatott „léleklágyító festmények”, az ország átnevezése, az egyházaknak járó juttatást kiegészítő normatívát kiegészítő normatíva (utóbbi például négymilliárd forint). De ha legalább az a pénz meglenne, amint kifejezetten Budapest költ hülyékre és hülyeségekre, már bentebb lennénk. Költenék inkább a buszokra.

Szolidáris vagyok a görög néppel, de nem írom alá a l’Humanité peticióját!

Szolidáris vagyok a görög néppel, de nem írom alá a l’Humanité peticióját!
2012. febr. 23.
Jacques Nikonoff

A Görögországot sújtó társadalmi és demokratikus tömeggyilkosság, melyet az Európai Unió és a Valutaalap (IMF) oligarchái, de az illető ország vezetői is kiprovokáltak, Franciaországban élénk rosszallási hullámot váltott ki.
 
A görög néppel való «szolidaritás» megsokszorozódik. És még növelni kell. Feltenni a kérdést, hogyan lehet valóban hatékony. A L’Humanité 2012. febr. 13-i felhívása, a «Szolidaritás a görög ellenállással» nem ebbe a kategóriába tartozik. Az euró válságának felfokozásával és görögországi maximális, drámai intenzitással a francia és európai baloldal nagy része egész egyszerűen nem tud mit kezdeni.
Iránytűjét vesztett baloldal
Ebben a helyzetben a baloldal megpróbál jogosan reagálni, szolidaritását kimutatni. De kezdeményezései és elemzései üresen konganak, mert belemerült az európai mítoszba és az európai szintű mobilizációt illetően képtelen a legkisebb egyesítő perspektíva felmutatására is.
Ennek legnyilvánvalóbb szimbóluma ez a petició, a «Szolidaritás a görög ellenállással».
- Az első gond: «valódi szolidaritási program kell Görögországgal. Ez az egyetlen módja az euró és Athén európai partnereinek megmentésére».
Még mit nem! Amire a görögöknek szükségünk van, az az adósság eltörlése! Ahogyan a spanyoloknak, a protugáloknak, stb. és a franciáknak is! Meg sem említi azt az alapvető követelést, aminek egyesíteni kellene az európai szociális mozgalmakat: az adósság eltörlésének követelését. Ezen felül a  L’Humanité az euró «üdvösségét» akarja! Hát ez fordított világ. Hányszor kell még ismételni, hogy az euró a pénzpiacok liberalizációjának vektora a monetáris politika szolgálatában, csakis erre való, ezzel a céllal lett létrehozva! Az eurót le kell bontani a lehető leggyorsabban, és lehetővé kell tenni az érintett országoknak, hogy szuverenitásukat visszanyerve közös pénzt, de nem egyetlent hozzanak létre. Miért változott meg a L’Humanité magatartása az 1992-ben a Maastrichti szerződéssel szembeni csatában játszott eminens szerepével szemben?
- A második gond: «Az Európai központi Bank (EKB) – azzal a kamattal, amit maga kölcsönöz a bankoknak, tehát 1 %-on, vagy kevesebben  a görögországi és más országokbéli fejlődést és munkaügyet, az államokat és közszolgáltatásokat segíteni köteles, lehetővé téve így, hogy a pénzpiacok függésétől és az uzsorakamattól megszabaduljanak».
Hogyne! Ha egy napon az EKB közvetlenül kölcsönözne az államoknak, az csekélyebb baj volna. De ez soha nem következik be, ez teljességgel lehetetlen! A felvetés csak az európai politika – főleg a német – és az EKB monetáris mechanizmusának mélységes nemismeréséről tanúskodik.
Még egyszer fel kell hívnunk a figyelmet arra, aminek evidenciaként kellene megjelenni a baloldal előtt:
— A moteráris politika egy kormány általi makroökonómiai politika szolgálatában álló alapvető eszköz. Lehetővé teszi, hogy a kamatot megváltoztathassa más pénznemmel szemben; rögzítheti a pénz árát a bankokban kamatja által; «utolsó eszközként» kölcsönözhet és így stabizilálhatja a bankrendszert; kamattal vagy anélkül előnyöket és kölcsönöket nyújthat aaz államkincstárnak, stb. Egy baloldali átalakulás folyamán ennek az eszköznek a használata magát a tőkés rendszert dúlja fel, kölönösen a termelési mód ökológiai megváltozásának finanszírozásában  és a pénzügyi piacok lebontásában. Pontosan ezért vonták ki az uralkodó osztályok a monetáris politikát a politika színteréről és tették «függetlenné» a nemzeti bankokat. Domináns rendszerüknél fogva ettől az alapvető aspektustól nem tudnának megszabadulni. Az Európai Unió jelenlegi erőviszonyai között az EKB moteráris politikája módosításának nincs semmi értelme. A tagállamok nagy többségének az európai mítosztól felszabadult baloldalinak kellene lenni. Ettől messze vagyunk. Hacsak a L’Humanité nem hiszi, hogy lehetséges közös monetáris politika baloldali és jobboldali országok között.
— A monetáris politika megváltoztatásához a 27 ország egyhangú egyetértése kell, hogy a Lisszaboni szerződést módosítására sor kerülhessen. Rövid időn belül nem valószínű. A társadalmi harcnak azonban perspektívákra van szüksége, a hosszú táv mellett kellenek azonnali megoldások. Azt követelni, hogy az EKB az államoknak közvetlen kölcsönt jutasson, nem azonnali követelés. A követelések, amelyek kielégítése más országok egyetértésétől függ, olyan zsákutcák, amelyekbe belesodorták a dolgozókat.
- A harmadik gond: «Az európai konsntrukció nem éli túl ezt az előremenekülést».
Hihetetlen! A L’Humanité, miután megvédte az eurót, most az európai «konstrukcióval» teszi ugyanezt! Még mindig figyelmeztetni kell arra, hogy a  szóbanforgó «konstrukció» az európai kapitalizmust jelenti? Hogy ez az «Unió», ez az európai uralkodó osztályoké, nem pedig a népeké? És a szolidaritás legjobb módja az lenne, hogy megszüntetésében kötelezzünk el magunkat? Nem lehetséges az Európai Uniót belülről módosítani, ez olyan, mintha a NATO-t akarnánk szintén belülről. A népek egyesítése érdekében meg kell szüntetni az őket mérgező dominancia és elidegeníthetőség  rendszerét, a népek és nemzetek valódi, az euroliberalizmustól megszabadult unióját kell felépíteni.
- A negyedik gond: «Az EU által felállított Európai Pénzügyi Stabilitási Alapot európai társadalmi és ökológiai fejlesztési alapokká kell átalakítani és ennek látószögében kell működni».
Igen? Akkor inkább kérjük a tőkésektől, hogy hagyják már abba tőkésnek lenni! Semmilyen európai szintű erőviszony nem létezik, hogy ezt meg lehessen csinálni, ez eleve csak rimánkodás. Ez csak a dolgozók elbátortalanítására jó, elhitetni velük, hogy lehetséges ez a jövő. Képzeljük el, mit adna ugyanez a követelés – de a globális neoliberális világ másik három tartóoszlopára vetítve. Kérhetnénk az IMF-től, hogy ezután ne legyen IMF és szüntesse meg a fiskális paradicsomokat, tiltsa meg a spekulációt, stb. Kérhetnénk a Kereskedelmi Világszervezettől, hogy függessze fel a szabadkereskedelmet. A NATO-tól meg, hogy oszlassa fel magát...
- Az ötödik gond: «a bankok feltőkésítése vagy államosítása».
Dehogy! A bankok feltőkésítése vagy államosítása nem ugyanaz. Vagy a L’Humanité nem az ÖSSZES bank államosításának híve, még azután sem, amilyen szerencsétlenségbe döntöttek bennünket?
- A hatodik gond: azt írja, hogy ennek a banki feltőkésítésnek vagy államosításnek «a kölcsön szelektív politikája kell legyen a feltétele».
Ezek az apró kis célok nem képesek a tőkés rendszerrel való döntő szakításra. Természetesen a kölcsönök megválogatása jó dolog. De nem elég, kellenek hozzá:
— kölcsönkeretek;
— az átváltások és a tőkemozgások ellenőrzése;
— a minős
ítőpiac végleges eltűnése;
— a bankok és biztos
ítók számára kötelezővé tenni államkötvények vásárlását;
— …
Ez a petició csak borzasztó szomorúságot vált ki. Semmiféle egyesítő jellegű európai szintű követelést nem tartalmaz. Semmit nem javasol, hacsak nem üres és védekező szavakat (mint az «ellenállás»). Egy nagy baloldali párt ideológiai lepusztultsága állapotát közvetíti, tehetetlenségét, patetikus  fordulatait, melyekkel azt a benyomást kelti, hogy tehet valamit.
A görög néppel való igazi szolidaritásnak olyannak kell lennie, hogy minden európai nép számára közös utat mutasson: a neoliberális rend megdöntése, haladás az Európai Unió megszüntetése irányában, az adósság azonnali eltörlése, az eurózóna elhagyása (mindenki által), hogy a munkahelyek létrehozására, a gazdasági aktivitás fellendítésére, a társadalmi védelem fejlesztésére sor kerülhessen... Ezzel pedig csak nemzeti szinten lehet szembenézni!
Aleka Paparigának, a görög Kommunista Párt főtitkárának van igaza:
«Görögország hagyja el az Európai Uniót és egyoldalúan szüntesse be adóssága fizetését. Ez a megoldás, minden más tragédia a dolgozók számára».


2012. február 27., hétfő

Netkommentek



Percona / én arra a NÉP-re gondolok, amelyet nem érdekel sem a narancsos köd, sem a szoclib zászló, sem az álkereszténység, sem a retardált nacionalizmus, sem a tűz közelébe kerülés, sem a janus-arcúság, stb., stb.!!! Ők teszik ki azt a tömeget, akik a választáskor nem tudják, hogy kire adják le a szavazatukat, csak azt, hogy kire nem!!!

den777 / Teljesen mindegy, hogy régi arcok vagy újak csinálják. Mert úgyis ugyanazt kell / lehet csak tenni: állam kivonulása a legtöbb területről, a piac bizalmának és a szabad versenynek helyreállítása.

FZoltán / Per pillanat sem a jobb, sem a baloldali politikában nincs olyan személy, aki meg tudna győzni, hogy különb a másiknál.

Szilágyi/ És miért vagyunk unióellenesek? A bal-liberális kormány az uniós előírások maradéktalan bevezetésével kívánt modern gazdasági struktúrát létrehozni. Másik ok pedig a (jobboldali, fidesz fan) lakosság köreiben terjedő tévhit, mely szerint kormányunk mindent elkövet, hogy megőrizze a nemzeti önrendelkezésünket.

Péntek Sándor / A kormány tervei szerint a külföldön dolgozó, állandó magyarországi lakcímmel rendelkező magyarok otthon is adózni fognak. Nem fogok. Kétszer biztosan nem adózok.

@rantotta / Amikor a kormány ülésezik, senki szabadsága és vagyona nincs biztonságban.

lombik | """Éles hangú levélben bírálta a kormányt Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium január 18-án lemondott politikai államtitkára. A Greenfo.hu teljes terjedelmében közzétette az exállamtitkár levelét, amelyben egyebek mellett az áll: a vidékstratégiában megfogalmazottakkal szemben "maffiacsaládok", spekuláns nagytőkés "oligarchák" és a volt TSZ-eket, állami gazdaságokat a többiek elől elprivatizáló nagybirtokos "zöldbárók" koalíciója jött létre."""

Zsálah | Szegény Ángyán, úgy látszik későn érő típus. Minden vidéki ember tudja már az Antall-Torgyán Jóskák óta, hogy maffiacsaládok, spekuláns oligarchák koalíciója született.

molson | Egy kis adalék az egészhez:
1.) "A föld bérbeadásából származó jövedelem után nem kell jövedelemadót fizetni,ha a bérbeadás ideje az 5 évet meghaladja"
2.) A mez.gazd.földterületek 80-85%-a ügyvédek,jogászok tulajdonában van.
3.) A tényleg csak kevés terményfelesleggel rendelkezöknek kitalált őstermelői adómentességet kijátszák. Ma van olyan "őstermelő" aki narancsban utazik. Ugyanis nincs rögzítve a törvényben, hogy hol kell lennie annak az őstermelői földterületnek.

Jager László | Mi is a cél!?
A magyar tőkés osztály erősítése, amelynek támogatását birja a kormány!
Ez az elsődleges és a többi már másodlagos!
Ez már régen ki lett mondva és a gyakorlat is ezt bizonyítja.
Nem kell naívnak lenni kérem szépen.

Nemzetközi információk



Nemzetközi információk
új széria 61.sz. (430)    -   2012. febr. 17.

Tartalom:

- Franciaország: a POI kommünikéje «új európai szerződés az “európai stabilitási mechanizmust” (ESM)» bevezetésére

- Görögország: beszélgetés egy görög munkásaktívával «tizenöt 24 órás sztrájk után az egyetlen megoldás az ország blokkolása»

- Algéria: a Fraternité, a PT orgánumának 36. számából: «Döntő pillanat»

- Brazília: a CUT, a CMP, a CGTB, szakszervezetek és népi pártok tüntetnek a repülőtéri privatizáció ellen a nemzeti vagyon védelme érdekében

FRANCIAORSZÁG

A Parti ouvrier indépendant (Független Munkáspárt) közleménye


Új európai szerződés szerződés akarja bevezetni az “európai stabilitási mechanizmust” (ESM)
Az ESM: a demokrácia és a szuverenitás megsemmisítése
Az ESM: privatizációk és nyomor a nép számára

Meg merték tenni!

Febr. 21-én a Nemzetgyűlés megszavazta az új európai szerződés ratifikációját, amely bevezeti az «európai stabilitási mechanizmust».

Arról van szó, hogy Európában új nemzetközi pénzügyi szervezetet hoznak létre, ugyanolyan típusút, mint az IMF.

Az európai valutaalapnak minden hatalma meglesz arra, hogy bármely országot kiigazítási programokra kötelezzen, vagyis: privatizációra, bér- és nyugdíjcsökkentésre, a nyugdíjrendszer és a társadalombiztosítás hatályon kívül helyezésére, a munkatörvénykönyvek érvénytelenítésére.

Minden «kölcsönt» alávetnek a «feltételességi záradéknak». Egy, kormányzókból álló nemzetek feletti tanácsnak minden hatalma meglesz, hogy feltételeket állítson.

A szerződés maga egy új európai szerződéshez kötött, a az Európai Unió Stabilitási, Koordinációs és Kormányzati Szerződéshez, melyet a kormányfőknek márc. 1-én kell aláírniuk, alkotmányaikba be kell építeni az «állami deficitcsökkentést», egyszóval: az állandósult szigor intézményesítését.

E két szerződés elfogadása az országot szupranacionális keretekbe süllyeszti, ahol a szakszervezeteket alárendelik az IMF és az Európai Unió kiigazítási programjainak. A két szerződés elfogadása mindenütt Európában a nyomorúság, a privatizáció, a deregularizáció, az összes munkásjogtól megfosztás generalizálása, ugyanaz, amire a görög népet kötelezték.

Az új európai szerződéseket meg kell akadályozni!

Bármennyire is különböző legyen nézőpontunk, össze kell fognunk a szerződések megakadályozására.

A Szocialista Párt, a Balpárt, a Kommunista Párt aktivistáihoz, a választott képviselőkhöz fordulunk, a szakszervezeti felelősökhöz, a különböző irányzatokhoz tartozó dolgozókhoz: febr. 28-án a Szenátus elé kerül a szerződés.

Szocialista, kommunista, balpárti szenátorok … többségben vagytok. Tőletek függ, hogy a szerződés 8 napig blokkolva legyen. Megvan a hatalmatok, szavazzatok nemmel!

Ha nem így tesztek, akkor lehetővé válik Sarkozy és Merkel számára, hogy ezt a két munkásellenes és antidemokratikus szerződést bevezessék. Ha nem így tesznek, az annyit jelent, hogy a jövőben bármelyen kormány is kerüljön hatalomra, ezen szerződések diktatúrája fogja nyomni.

Ezt a gyilkos szerződést meg kell akadályozni. A munkásmozgalom minden szervezetéhez fordulunk. A tét súlyos.

Az Európai Stabilitási Mechanizmust meg kell akadályozni!
Szenátorok, szavazzatok nemmel!
Írjátok alá és írassátok alá tömegesen, hogy elutasítjuk az Európai Stabilitási Mechanizmust!








GÖRÖGORSZÁG


Beszélgetés egy görög munkásaktívával


”15 negyvennyolc órás sztrájk után az egyetlen megoldás az ország blokkolása”


Mi a helyzet a febr. 12-i népfelkelés óta?

Febr. 12-én több százezren voltunk Athén központjában a GSEE és ADEDY szakszervezeti tömörülések kétnapos sztrájkra felhívása után. A Parlamenttel szemben mintha egy torokból harsant volna: «Ki a trojkával!» Olyan nyilvánvaló a szakadék a dolgozók, a nép és azok között, akik néhány órával később megszavazták a trojka gyilkos programját (a 300-ból 199), támogatva a kormányt (Pasok, jobboldal és szélsőjobb)…
Egy héttel később pedig, febr. 19-én alig néhány ezer dolgozó válaszolt a GSEE és ADEDY felhívására ugyanazon a helyen. Délután a patetikus gyűlések öröksége: 16 órakor Pame (1), 17 órakos Antarsya (2), 18 órakor a «méltatlankodók»…

Mit jelent ez? A dolgozók rezignálódnak?

Egyáltalán nem! Soha, mondom, soha nem volt ekkora szakadék a dolgozók, nyugdíjasok, fiatalok, az egész népesség és a senkit, csak az EU-t, a Központi Bankot és az IMF-t képviselő kormány között. Papandreu Pasokja kevesebb, mint 8 %-ot kap a közvéleménykutatásokban, a szakszervezeti káderek ezrei hagyják el.
Febr. 13-ról újból a nyugdíjasok mentek ki az utcákra Athénben, sokuknak a fizikai túléléséről van szó. Most már 15-20 alkalommal demonstráltak a dolgozók huszonnégy és negyvennyolc órás sztrájkokkal, foglalásokkal, tüntetéssel, megmutatták, hogy készek elmenni a végsőkig. A «végsőkig», ezt azt jelenti, kiűzni a trojkát és képviselőjét, a Papadémos-kormányt. Megbénítani az országot addig, míg el nem mennek programjaikkal együtt. Ezt várjuk szervezeteinktől. Eddig azonban a konföderációs vezetőségek egyetlen javaslata a febr. 19-i tüntetés, melyből a trojka elűzésének gondolata eltűnt, az «Alkotmány, a törvények és a demokrácia védelmében» az összetartás került helyére… Még rosszabb, febr. 13-án a GSEE vezetése kérte az «Európai Parlament beavatkozását a görög dolgozók érdekében».
Az Európai Parlament? De pontosan a görög nép tapasztalja nap mint nap, hogy az európai intézmények nem bennünket akarnak védeni! Ez az Európai Parlament szavazta meg  az Európai Stabilitási Mechanizmust, amely a trojka diktatúrája bevezetését célozza egész Európában!
A gond nem újdonsült, mivel a válság ellenére a Pasoknak jelentős összeköttetései vannak a vezetés csúcsaival. Febr. 4-én a GSEE vezetése a munkáltatói szervezetekkel közösen aláírt egy levelet, melyben dicsekszik «az Európai Unió szerződésében megerősített (…) társadalmi párbeszéddel, melynek országunkban is az egyezség alapvető eszközét kell létrehoznia». A levél hozzáteszi: «A munkáltatói szervezetek (SEV, GSEVEE, ESEE) és a GSEE dolgozói egyetértenek annak szükségességében (…), hogy már most háromoldalú dialógus (kormány, dolgozói és munkáltatói képviselet) kezdődjön a nem bérjellegű terhek és strukturális versenyképességi kérdéseiről, ennek eredményét aztán pedig a törvényhozásban megszilárdítani. Ennek a dialógusnak a társadalombiztosítási járulékok csökkenéséhez kell vezetni».
Hogyan lehet, ahogyan a GSEE vezetése teszi, hogy – jogosan – elutasítja a trojka által követelt 22 %-os bércsökkenést, de a munkáltatókkal együtt a szociális járulékok csökkentését kívánja, vagyis a dolgozók indirekt bérének megvonását?

A közvéleménykutatások a «baloldal» győzelmét jelzik (vagyis a Görögországi Kommunista Párt, a KKE, a Syriza parlamenti koalíció és a parlamenten kívüli Antarsya) 30- 40 %-os szavazási szándékkal.

Egészen biztosan így van,  mivel a dolgozók elutasítják a nemzeti unió kormányának pártjait. De a választások véget vethetnek a trojka barbár intézkedéseinek?
Aleka Papariga, a KKE főtitkára azt ismételgeti, hogy csak akkor van kiút, ha a dolgozók követik pártját, minél többen, és Alexis Tsipras, a Syriza szóvivője pedig egyetlen megoldásként emlegeti a választásokat …
De a dolgozók reflexiója, akik a vezetés eltávolodása ellenére febr. 19-én ott voltak a Szintagma téren (csakúgy mint azok, akik nem voltak ott), nem az, hogy hipotetikus választásokra várjanak, ahonnan szintén hipotetikus «változás» jöhet.
Egy idős asszony kifejezte milliók érzéseit: «Semmit nem hallgatnak meg a követeléseinkből. Egész életemben dolgoztam, hogy nyugdíjat kapjak, most pedig azt mondják: “Nem, éhezni fogsz... Milyen jogon? 600 euró nyugdíjat kapok 1200 helyett… Már ötször megkurtították! Hányszor fogják még? A szakszervezeteknek mindenkit az utcára kell hívjanak!

A GSEE vezetése új összejövetelre hív febr. 22-re. Mire?

Ebben a stádiumban nem világos. A középfokú oktatási szakszervezet, az OLME febr. 15-én felvetette a kérdést az ADEDY közszolgálati szakszervezetben és megmondta: «Folytatjuk küzdelmünket ennek a politikának a megdöntésére. Kérjük az állami és magánszféra konföderációit és szakszervezeteit, sztrájkra szólítsanak. Felhívjuk az ADEDY vezetését, döntsön azonnal ennek a küzdelemnek a folytatásáról (munkabeszüntetés, foglalás, tüntetés, gyűlések, stb.) addig, amíg a trojka nem szedi sátorfáját. Nyilvánvaló, hogy a helyzet csak egy, a politikai sztrájk jellemzőit magán hordozó általános felkeléssel változhat.».
Szerintem ez az a kérdés, ami feleletet ad. 

Christel Keiser és Dominique Ferré

(1) Pame: a görögországi kommunista párt szakszervezeti frakciója
(2) Antarsya: az «antikapitalista baloldali» koalíció



ALGÉRIA

Fraternité, a Parti des travailleurs d’Algérie (PT) sajtója
2012. febr.1-15. (36.sz)

Döntő pillanat


Május 10-én lesznek a törvényhozói választások.

A választásokra hívó beszédében a köztársasági elnök emlékeztetett 2011-es elkötelezettségére a demokratikus folyamatok elmélyítésében, az intézmények feddhetetlen legitimitásának megszilárdításában és a népszuverenitás tiszteletben tartásának sürgetésében.
Kitűzte az algériai állami rekonstrukciós misszió legközelebbi összejövetelét, s a választásokat emiatt döntőnek jellemezte. A jelenleg véget érő törvényhozási szakasz mérlege tényleg szerencsétlen, s a következőnek kell harcolni az alkotmányozásért, ez adja meg dimenzióját.

Ez az oka annak, hogy a PT Központi Bizottsága felszólítja az aktivistákat a 2011-ben létrehozott népi bizottságok újradinamizálására, számuk megsokszorozására, a legszélesebb rétegek bevonására a vitákba avégett, hogy valódi demokrácia jöjjön politikai és társadalmi tartalommal.

A köztársasági elnök, aki különös módon a vilayák többségében a kivételes hóesés miatt súlyosbodott társadalmi válságot kerülte, úgy véli, hogy az elfogadott politikai reformokat hordozó törvényeken keresztül a választási előkészületek végleg befejeztettek, mivel a pártokkal való konzultáció megtörtént. Holott az FLN és az RND kivételével (amelyek képviselői kiürítették a törvénytervezeteteket) szinte minden párt úgy ítéli meg, hogy a reformfolyamat kudarcba fulladt. A köztársasági elnök felhívása, hogy minél több választó vegyen részt a választásokon, olyan intézkedéseket kíván azok átláthatósága érdekében, melyeket csak ő tud megtenni.

A választási törvény óriási deficitéről van szó. De a társadalmi közérzet megjavításához számítanak azok az alapvető feltételek, melyekkel a fiatalok bizalmát kell megnyerni ahhoz, hogy szavazzanak. A nemzeti szuverenitás őrzéséről van szó a külső beavatkozás ellen.

Az amerikai nagykövet már megnyitotta a bált az El Khabar hasábjain. Deklarálja, hogy «számtalan algériai osztja az Iszlám elveit». Megjegyzése a tudatra ható nyomás része, hogy Algériában a tunéziaihoz és egyiptomi forgatókönyvhöz hasonló valósuljon meg, vagyis az US imperializmus érdekpolitikájához csatlakozó áramlatok jelenjenek meg, amelynek hatalomra jutását a nagykövet kormánya támogatja ugyanezen érdekek alapján.

A következő választásoknak alapvető befolyása lesz a regionális fejlődésre a tőkés társadalom válsága közepette. Ezért a PT vezetése megerősíti részvételét, hogy felelősségét teljesítse a nemzeti szuverenitás védelme érdekében, mely a népszuverenitás előfeltétele.

Louisa Hanoune
2012. febr. 14.


BRAZÍLIA

2012//02/06

A CUT, a CMP, a CGTB, szakszervezetek és népi pártok tüntetnek a repülőtéri privatizáció ellen a nemzeti vagyon védelme érdekében

Quintino Severo, a CUT főtitkára a kormányhoz: «a brazil légiközlekedés és szállítás krémjét árusítják ki, Dilma, nem vagyok ostoba, a privatizáció a dögevők módszere» febr.6-án Sao Paolóban a repülőterek magánkézre adása ellen a Bovespánál tüntetők előtt.

A tüntetésen résztvettek a repülőtéri dolgozók országos szakszervezete (SINA), a Dolgozók Központi Egysége (CUT), a Népi Mozgalmak Központja (CMP), a brazil Dolgozók Általános Központja (CGTB), a Dolgozók Pártja (PT) a Szabad Haza Pártja (PPL), mind nyilvánosan tiltakoznak a nemzeti vagyon kiárusítása ellen. A Cumbica repülőtér Guarulhosban, a Viracopos Campinasban és a Juscelino Kubitschek Brasiliában az utasforgalom 30 %-át, a teherforgalom 57 %-át és a brazil légirendszer 19 %-át jelenti. Privatizálásuk «hazaárulás».

«Ezt ki kell mondani magyarán. Közpénzeinket idegeneknek adni, olyanoknak, akiknek semmi dolguk velünk. Nemzeti vagyonunkat a brazil kormány az elit rendelkezésére bocsátotta», mondta Francisco Lemos, a SINA elnöke. Lemos emlékeztetett, hogy a kormány először csak annyit állított, garantálni kell a külföldiek részévtelét a kiárusításban. Aztán a Nemzeti Bankot használta fel a magánosításra, ami több, mint abszurd».

Vagner Freitas: a CUT Bovespánál a nemzeti közvagyon védelméért

Vagner Freitas, a CUT titkára ezt mondta: «a repülőterek privatizációja a kormány kisiklása. A nemzeti közvagyon megsemmisítésének és a nemzetközi tőke számára átjátszásának neoliberális javaslata az urnáknál is vereséget szenvedett. Tudjuk mindnyájan, hogy mit jelent a telekommunikáció, az energia és az acélipar privatizálása! Az országnak fejlődnie kell, hogy szembenézhessen a nemzetközi válsággal, nem szabad hátrálnunk. Ezzel a privatizációval a kormány fittyet hány az urnák üzenetére. A CUT nem tűri ezt az erőszakot».

«Ez teljes mértékben koherens azzal, amit védtünk a 90-es évek rendőri megtorlásával is szembenézve. A legjobb, legrentábilisabb repülőtereket akarják magánkézbe adni. Még rosszabb, hogy a köztulajdonban álló Nemzeti Bank 80 %-os beruházást eszközölt», tette hozzá Quintino Severo, a CUT főtitkára.

A CMP képviselője, Luiz Gonzaga (Gegé) a privatizációt gyalázatos fordulatnak nevezte és a brazil társadalom egészének megmozdulására szólított a bűncselekmény megakadályozására.

Dino Santo Centrales, népi pártok és mozgalmak egyesültek a privatizáció ellen

A CGTB elnöke, Ubiraci Dantas de Oliveira aláhúzta annak jelentőségét, hogy a szakszervezetek és a népi mozgalmak egyesültek a Brazília védelméért vívott küzdelemben. «Olyan állam kell, mely népünk érdekében cselekszik. Privatizálni, feladni a szuverenitást, ez pontosan az ellenkezője ennek».
A CUT végrehajtó igazgatója, Julio Turra szerint a mozgalom azt kívánja, hogy a szakszervezetek és a szociális mozgalmak erős akciót folytassanak, «hogy a privatizálók dolga ne legyen egyszerű, ne követhessenek el bűncselekményt a népvagyon ellen. Nem hagyhatjuk egy féltucat útonállónak, hogy rátegye kezét az állami forrásokra, garantált haszonnal, benne a Nemzeti Bank pénzével», tette hozzá a CUT sao paolói titkára, Joao Batista Gomes (Joaozinho).
A PT országos vezetése tagja, Markus Sokol emlékeztetett, hogy a közszolgáltatások alapvető jelentőségűek, a brazil repülőterek is tetemes hasznot hajtanak. ”Ennek krémjét akarják privatizálni, a maradékot pedig az államra hagyni. Ez a bűncselekmény, ajándék a nemzetközi tőkének, azok visszatérése, akiket nem választottak meg. Minden rosszból születhet egy jó, megerősítem, hogy nem marad büntetlenül”.
A Fiatal Szabad Haza (JPL) nevében Antonio Henrique: «a repterek eladása az «FHC özvegyei» (Cardoso volt elnök hívei) műve, akik eladtak 121 jól működő állami vállalatot és most folytatni akarják, át akarják adni idegeneknek légi határainkat! Amire szükségünk van Brazília fejlődéséhez, az nem kevesebb, hanem több állami vállalkozás!»

Leonardo Severo,
(a CUT honlapjáról)


                                                               Kapcsolattartás
Informations internationales
Entente internationale des travailleurs et des peuples
87, rue du Faubourg-Saint-Denis 75010 - Paris -France
Tél : (33 1) 48 01 88 28Fax : (33 1) 48 01 88 36 E.mail eit.ilc@fr.oleane.com


Directeur de la publication : Daniel Gluckstein - Imprimerie Rotinfed 2000, 87, rue du Faubourg-Saint-Denis, 75010 Paris (France) - Commission paritaire n° 0713 G 82738
Edité par “Les Amis de l’Entente”, 18, allée Colbert, 78470 Saint-Rémy-lès-Chevreuse

Hírek és vélemények



A Foglalkoztatási Szolgálat januárban közzétett adatai szerint egy hónap alatt 96 100 fővel lett több, 648,4 ezer fő volt álláskereső, a bejelentett új állások száma harmadik hónapja elmarad az átlagtól; a csoportos leépítések 2009 júliusa óta nem érintettek ennyi embert; eközben feleannyian részesülnek álláskeresési támogatásban, mint egy éve. 22%-kal emelkedett az ellátatlanok száma, januárban 310 ezer fő volt – valahogy várat magára az igért stabilizáció és fellendülés!

BKV-járatritkítás, gyógyszeráremelés, patikabezárás – a kormány pedig cáfolatban ismeri el a megszorításokat.

 

Május elsejére készül el az MSZP választási programja, külön fejezet foglalkozik a hátrányos helyzetű Kelet-Magyarországgal. Mesterházy Attila szerint erre azért van szükség, mert a kormány lemondott erről a régióról – bezzeg az MSZP három ciklusban is annyira a  szívén viselte!(Közelednek a 2014-es választások…)

 Az Európai Bizottság nagyjából annyi pénzt venne el, mint amennyit a kormány maga is átcsoportosított volna a kohéziós pénzekből energiahatékonysági programokra – nem fog fájni se Orbánnak, se a Bizottságnak, csak a panellakóknak.

A nyilvánosság elé állt Bajnai Gordon, aki csütörtökön borsodi polgármesterekkel találkozott, majd délután az edelényi művelődési házban elemezte a gazdasági és politikai helyzetet, üzent a kormánynak „180 fokos fordulatot” javasolva – előre a múltba?

A médiatörvény, az alaptörvény, a jogállam lebontásának visszhangját az Orbán-kormány termelte ki magának, anélkül, hogy erre bárki szavazott volna – s még ha csak erre nem szavaztunk volna…

A kormánypártok az ügynökakták megnyitását szorgalmazó ügyben nem szólaltak fel, és az ügynöklista nyilvánosságra hozását egyhangú többséggel leszavazták – pedig csak aról lett volna szó hogy bárki hozzáférhessen … de ennyiből is értünk.

Martonyi János előterjesztésében megszavazhatja – és minden bizonnyal meg is szavazza – a Ház, hogy az európai stabilitási mechanizmus pénzneme az euró legyen – végre egy neki való feladat!

A PSZÁF adatai szerint január végéig a háztartások 570 milliárd eddig sehol nem látszó forintot húztak elő "valahonnan" azok, akik a devizahitelüktől önerőből akartak megszabadulni – azt azért elég pontosan lehet tudni, hogy ki nem tud előhúzni sehonnan semmit.

Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár egy zöld szervezeteknek írt levélben számolt be januári lemondásának okairól. A volt államtitkár szerint egy ellenérdekelt maffiakör elérte, hogy elfogyjon körülötte a levegő – pedig ha találkozott volna Viktorral, az mindent megoldana!